Life update + chitchat

If you don’t know it already then I am starting my studies in a new school called Viljandi Gümnaasium which is a high school in my hometown (high school in Estonia starts when you are 16 years old and going to 10th grade) and we have a different system there than I had in middle school. And that means that I can study more of what I want. Basically everyone chooses their own specialisations for example who wants to study medicine after then they (probably) choose science and those who are interested in maths are more likely to choose maths-physics. Since I want to study abroad after I finish high school then the most logical choice for me was to choose language specialisation. But there are many other reasons as well.

And going on with that then many people have asked me why I chose to study that. The answer for me is really simple because I know what I want from life. And that’s that I want to take everything this world has to offer and because of that I can’t see my future in Estonia. At least not right now. Of course I can chance my mind and stay in here but for now it’s not what I want. So since I really want to study abroad I have to speak English very good, well if to be honest then fluently so I could understand everything haha. 😀
And if I go on with what I want to do in the future then I can’t say it for sure as I am very indecisive and chance my mind all the time haha. But I kind of do know the direction of what interest me and what I would like to do in the future as well. And the things are either journalism/literature, photography or something with art. Of course there are some requirements that I want my future job to have and that would be that I can do something creative and it would have to have flexible work hours. I don’t really like that my job would be a routine and from one time to another, I want it to be in different times every time so it would be exciting for me to go to work. You may have noticed that I kind of based these choices on my hobbies so they are the most obvious choices for me at the moment.

I know that many think that these are not the most realistic kinds of dreams/options for the future because it’s hard to make it in all of these industries. But so what – I don’t care. These are the things that interest me and I am not that kind of person who could do a job that I do not like. I just can’t so I am going to persuade my dream and believe that it will work out for me in the end. I like to think that if I put enough work and effort into what I want and also believe in myself then I am going to get it.

I am going to stop the chat about my future and school here and will continue with another topic what is something that I quickly want to talk to you about. And the topic is making decisions. I want to talk about this one because of what others have said to me about me coloring my hair half pink (ombre style). I know that just about now you may think how these two are connected but they are, just read on and you will find out how! 😉

So a few weeks ago I decided to do something that I have wanted for years and that was coloring my hair pink, well half-way as I already said.
Okay it’s not as pink as I initially thought I wanted, it’s more pinkish purple or like pink  mixed with dark purple. Haha anyway I hope you get what I mean. But to my surprise I really like this color, it suits me.
The reason why I wanted to talk about it a little is because some of my close family members think that I did it as a sign of rebellion or just because everyone else does that (which they are not FYI!) But you know what? It’s not true. The thing was that I wasn’t really happy with my natural hair color which is this boring potato-skin kind of color and I felt like it wasn’t me and I didn’t like it anymore.

I wanted to put some of that sparkly and bubbly personality of mine to my hair as well because I feel like it represents me a lot more. I am very fond of colors and they make me happy so yes, I colored my hair pink. I did it so that I would feel more like me and that I would feel more confident. Of course it may look bad if not done beautifully but I like to take care of my hair and so far I am absolutely in love with my hair and I have not regretted even once that I did it.
It gives me such a great mood when I get to style my hair now and I feel so much more confident and that was all I wanted out of it.

Oh an that color I have now is not a permanent one so every time I wash my hair it gets more lighter and like more dustier looking until it’s all gone.  So sometime in the near future I have to go to my hairdresser again to let her put the permanent color on so it won’t wash away. I can’t already wait it but the thing is that I am really bad at scheduling my appointments haha so that one is going to be a challenge lol. 😀

And here’s is also a photo of how my hair is now. 🙂
To see more photos then also follow me in Instagram and there are also lots of photos of my everyday life. 😉

Let’s connect | Instagram | YouTube | Twitter | Facebook | Snapchat @greeteratsep

Kes veel ei tea seda siis see aasta asusin õppima uude kooli ehk siis Viljandi Gümnaasiumisse ning suunaks valisin endale võõrkeele suuna. Ning see siis tähendab, et ma õpin süvendatumalt inglise keelt kui teiste suundade õppijad ning see oli ka peamine põhjus miks selle valisin. Kuid on põhjuseid teisigi.

 Nii mõnedki on küsinud, et miks just selle valisin. Minu jaoks on see vastus lihtne, kuna ma tean mida ma tahan. Ma tahan võtta sellelt elult kõik, mis on võimalik ja sel põhjusel ei näe oma tulevikku Eestis. See arvamus võib ka iga hetk muutuda aga praegu vähemalt mitte. Ehk siis kuna ma tahan minna välismaale edasi õppima siis inglise keelt läheb mul igastahes vaja. Ja kui jätkata selle teemaga, et mida ma siis ikkagi elus teha tahan siis vastuseks ma midagi kindlat ei saa öelda, kuna ausalt öeldes olen ma väga otsustamatu vahetevahel niiet ilmselgelt ei oska ma isegi täpset vastust öelda, aga kõige tõenäolisemalt on see tegemist (aja)kirjanduse, fotograafia või kunstiga ehk siis midagi loovat ning mis oleks väga paindlik töö. Ning loomulikult peaks see mulle väga meeldima. Hetkel on need minu jaoks kõige mõistlikumad ja loogilisemad valikud, kuna need kõik on ka mu hobid. 

Ma tean, et mõned arvavad, et mitte ükski neist variantidest pole just kõige reaalsem unistus/tulevikuvalik, kuna nendes on raske läbi lüüa. Aga teate mis? Mind ei huvita. Ma olen sellist tüüpi inimene, kes lihtsalt ei suudaks teha tööd, mis mulle ei meeldi. Mulle meeldib mõelda, et kui piisavalt tööd ja pingutusi panna millegi tegemisse siis on võimalik ka saavutada tulemust mida ma tahan.

Okei, selle kooli ja tuleviku koha pealt lõpetan ma jutu siin ning lähen teise teemaga edasi, aga see on ka selline asi, millest tahtsin kiirelt juttu teha. Ning selleks siis on otsuste tegemine. Ning selle all tahan ma just rääkida sellest, mida mulle on öeldud selle kohta, et otsustasin oma juukseid pooleldi värvida. Ilmselt võid nüüd juba mõelda, et kuidas see teemaga üldse kokku puutub aga vot puutub küll!

Nimelt otsustasin juba paar nädalat tagasi, et aeg on ära teha asi, mida olen juba mitu aastat tahtnud teha ehk siis värvida oma juuksed pooleldi roosaks. Okei, praegu on see värv küll rohkem roosakas-lilla aga mulle väga meeldib ka see. Ning miks ma sellest tahtsin juttu teha oli sellepärast, et mõned mu lähedased arvavad, et tegin seda lihtsalt kiusu pärast või sest teised teevad ka (mida nad ei tee enam nii väga muideks, aga noh ega mid siis ju ei kuulata :D) . Aga teate mis? See pole tõsi. Asi oli lihtsalt selles, et mulle ei meeldinud see üksluine kartulikoore värv, mis mul terve elu on olnud. Ma tahtsin ka oma juustele lisada seda isikupära ja särtsu, mida mulle meeldib väljendada oma riietuse aga ka kunstiga. Värvid on mind alati rõõmsaks teinud niiet miks mitte lisada natuke värvi ka oma juustele, et saaksin olla enesekindlam ja rohkem mina. Ja kui aus olla siis pole ma kordagi seda siiamaani kahetsenud – ma tunnen ennast paremini ning enesekindlamalt ja see ongi see, mida ma tahtsin. 

Hetkel pole mul veel püsivärvi peal ehk siis see värv, mis praegu on peal, kulub iga pesukorraga maha ning varsti on see läinud. Niiet pean lähiajal tegema veel ühe juuksurikülastuse, et saada pähe püsivärv. Ei jõua seda enam ära oodata aga noh see tuletab ka meelde seda, et loogiline ja ainus asi, mida vaja veel teha on helistada ka juuksurile ja aeg panna. Mida ma, aga unustan koguaeg teha haha. 😀

Pisike pilt siis ka millised mu kiharad hetkel välja näevad. Kuna pole püsivärv siis värv ka tuhmub aga siiski mulle meeldib. 🙂

YouTube | Instagram | Twitter | Facebook | Snapchat @greeteratsep


Advertisements

3 thoughts on “Life update + chitchat

 1. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!

  Like

 2. Väga ilusad juuksed nii 😉

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close